Какво става като сместа син камък и вар не е добре?

admin

Administrator
Staff Member
та за един литър разтвор смесих една чаена лъжичка син камък и малко по-вече от чаена лъжичка вар. сместа се оказа проблемна, защото на сутринта другият ден всичко беше попарено.

сега чакам да се посвестят малко. дано да оцелеят, щото от февруари ги гледам от семки.

ето и какви препарати ползвах: син камък
Copper Sulfate Pentahydrarte 99%
и вар
Calcium Carbonate - Limestone Powder

не занам къде е объркването, но сега се сещам че е трябвало първо да пробвам само на едно растение ...

P_20150704_114323.jpg
 

admin

Administrator
Staff Member
последна инфо, от скайп-а:

ако наистина тази поразия е от синият камък, то тогава трябва да се поливат нормално, късно вечер да се пръскат с вода целите, но не и през деня. Така разтворът ще се измие. Освен това се свалят най-долните 3-4 листа, с цел да се стимулират нови.
 

georgizm

Member
Не съм фен на препаратите и ги ползвам само в краен случай. Малко силен ти е бил разтвора. Все пак растенията са живи, като погледнеш по-младите листа. Предполагам, че няма да е фатално. Най-добре ги измий хубаво, както то са те посъветвали, но вечерта или много рано сутринта, за да не се попарят съвсем от слънцето. Не кърши листата. Които могат ще се оправят, които са фатално увредени ще паднат сами. Ако и новите които излязат изглеждат по подобен начин най-вероятно е някаква болест. От колко време са така?
 

admin

Administrator
Staff Member
та това стана веднага след пръскането; т.е. аз го направих.

а за химикалите, и аз съм на тази позиция; то ако може изцяло всичко да се остави 100% чисто ... сигурно е възможно. дори по едно време имаше писано тук там че по всяка вероятност в най-откъснатите от света наши села има такива сортове от домати, ябълки и други които издържат на доста от паразитите и вредителите просто по пътя на естествената селекция.

а за варта и синия камък, то това мисля че се смята пак за органично: те тези "химикали" докато са донякъде отровни, не са в категорията на пестицидите или силните химикали.
 
Една позната направи същото с доматите си и не успяха да се възстановят.
 
Top